:::ÜLKEMİZ İLE ABD MERKEZÎ MAKAMI ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN 28/01/2015 TARİHLİ ÇALIŞMA ZİYARETİ :::

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinden Büyükelçi Sayın Michele Thoren Bond başkanlığında, Bakanlık temsilcisi Sayın Liza Petrush, ABD Ankara Büyükelçiliği Başmüsteşarı Sayın Lawrence (Larry) C. Mandel, ABD Başkonsolosu Sayın Patrick Walsh, ABD Başkonsolos Yardımcısı Sayın Valerie Chittenden ve ABD Konsolos Yardımcısı Sayın Jeremias Dirk ile ABD Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Uzmanı Sayın Fatih Şişli'nden oluşan heyet ile Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sayın Selahaddin Menteş başkanlığındaki Genel Müdürlüğümüz temsilcilerinden oluşan heyet, "Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukukî Veçhelerine Dair Lahey Sözleşmesi" kapsamında, Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü toplantı salonunda 28/01/2015 tarihinde toplantı icra edilmiştir.

Müsteşar Yardımcısı Sayın Menteş'in açılış konuşması ile başlayan toplantıda, konuk heyet ile ikili ve teknik düzeyde görüşmeler yapılmıştır.

Görüşmelere, Genel Müdürlüğümüz adına Genel Müdür Yardımcısı Sayın Ahmet Başaran, Daire Başkanı Sayın Dr. Gonca Gülfem Bozdağ, Tetkik Hâkimleri Çiğdem Öngeç Pekkaya ve Mehmet Emre Sarıyıldız katılmışlardır.

Konuk heyete, "Uluslararası Çocuk Kaçırmanın Hukukî Veçhelerine Dair Lahey Sözleşmesi" kapsamında iç mevuzatımız hakkında brifing verilmiş; ayrıca, söz konusu Sözleşme'nin amacına uygun ve etkin bir şekilde uygulanmasına yönelik her iki Ülke Merkezî Makamınca atılan adımlar ile bu Merkezî Makamlar nezdinde Sözleşme'nin uygulanmasına yönelik takip edilen bazı dosyalar hakkında güncel bilgi ve belge paylaşımında bulunulmuştur.

Oldukça samimi ve dostane bir ortamda geçen görüşmelerde; Sözleşme'nin uygulanmasına yönelik iki Ülke arasındaki mevcut işbirliğinin taşıdığı önem vurgulanarak iki Merkezî Makam arasındaki iletişimin olumlu yönde geliştirilmesinden duyulan memnuniyet dile getirilmiştir.

Konuk heyetin hediyeleri, Müsteşar Yardımcımız Sayın Menteş tarafından takdim edilmiş olup, çektirilen hatıra fotoğrafları ve karşılıklı iyi dilek temennileri ile toplantı sonlandırılmıştır.

 
   
   
   
   
   
   
 
UHDİGM Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.
Webmaster: Selin KILIÇ
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.