...:: CEZA ADALETİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ (CAS) PROJESİ ADLİ YARDIM KANUNU HAZIRLIKLARI KAPSAMINDA VİYANA ZİYARETİ ::...

Ceza Adalet Sisteminin Geliştirilmesi (CAS) Projesi kapsamında Adli Yardım Kanunu taslağı hazırlıklarına esas olmak üzere 18-20Şubat 2014 tarihlerinde Avusturya’ya resmi bir çalışma ziyareti gerçekleştirilmiş olup, heyette Ceza İşleri Genel Müdürü Sn. Metin KIRATLI, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Sn.Dr. Fazlı DOĞAN,  Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sn.Ahmet BAŞARAN, Tetkik HâkimleriSn.Salih BENLİ veSn. Muhammed Zeki TEMEL, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Tetkik HâkimiSn.Ender ŞENER, Ankara HâkimleriSayınZeynep ŞAHİNve Sn. Mustafa AYDIN, Ankara Cumhuriyet Savcısı Sn.Kenan KOÇER, Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Sn. Prof. Dr.Faruk TURHAN ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Türkiye Daimi Temsilciği nezdinde Adalet Müşavirimiz Sn.Ramazan ÇAYLI yer almıştır.

Anılan çalışma ziyareti kapsamında ilk gün, Avusturya Adalet Bakanlığı Cezai Konularda Adli Yardımlaşma Birimi Başkanı Sn. BarbaraGoethFlemmich ve Sn. Dr.JohannesMartetschläger tarafından cezai konularda adli yardımlaşma ve suçluların geri verilmesi süreçlerine ilişkin bilgi verilmiştir. Ziyaretin ikinci gününde Viyana Eyalet Mahkemesi ziyaret edilerek, cezai alanda adli yardımlaşma, iade, hükümlü nakli ve kovuşturma devri konularına ilişkin bilgi alınmıştır. Aynı gün öğleden sonra Avusturya Polis Kriminal Dairesi ziyaret edilmiş ve polisiye işbirliği-adli işbirliği konusunda mevzuat ve uygulamaya ilişkin bilgiler edinilmiştir.
   
Çalışma ziyaretinin üçüncü gününde, Viyana Eyalet Mahkemesi Savcılığı ziyaret edilerek el koyma, video konferans, hazır bulunma gibi cezai konularda adli yardımlaşma ve iade uygulamaları konusunda bilgi alınmıştır.

Bahse konu çalışma ziyareti öncesinde heyet tarafından hazırlanan soruların büyük çoğunluğuna tatmin edici cevaplar alınmış ve Avusturya’nın ceza alanında uluslararası adli yardımlaşma sistemine ilişkin önemli bilgiler elde edilmiştir.
 
   
 
 
UHDİGM Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.
Webmaster: Selin KILIÇ
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.