:::HOLLANDA HEYETİNİN BAKANLIĞIMIZI ZİYARETİ :::

Adalet Bakanlığı Müsteşarı Sayın  Basri Bağcı, 20 Mayıs 2015 tarihinde Hollanda Başsavcısı Sayın Herman Bolhaar ve beraberindeki heyeti kabul etmiştir .

Karşılıklı işbirliği konularının ele alındığı toplantıda Sayın Bolhaar, Hollanda ile Türkiye arasındaki adli işbirliğinin iyi bir noktada olduğunu, bu ikili işbirliğini daha da geliştirmek arzusunda olduklarını, bilhassa insan kaçakçılığı, yabancı terörist savaşçılar ve Suriye'li sığınmacılar konusunda Türkiye'nin yaşadığı zorluklara rağmen sağladığı desteğin bilincinde olduklarını dile getirmiştir.

Sayın Bağcı ise Türkiye ile Hollanda arasındaki adli işbirliğinden memnuniyet duyduklarına, bu işbirliğinin geliştirilmesinin her iki ülkenin de yararına olacağına, yabancı terörist savaşçılar ile ilgili olarak Avrupa ülkeleri tarafından yeterli ve zamanında bilgi paylaşımı yapılmasının önemine vurgu yapmıştır.

Toplantı da bazı karşılıklı adli yardımlaşma talepleri de ele alınmış ve iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin daha da geliştirilmesi hususundaki temenniler dile getirilmiştir.

Toplantıda, Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Harun Mert, Genel Müdür Yardımcısı Faris Karak, Tetkik Hakimi Fatih Ardıç ile Lahey Adalet Müşaviri Dr. Hakan Abdulhamid Yavuz hazır bulunmuştur. Hollanda Heyetinde ise Savcı Warner Ten KATE, İdari ve Adli İşler Birimi Başkanı Monique MOS, Hukuki ve Operasyon Birimi Genel Müdürü M. Nlessink ile Hollanda Büyükelçiliği görevlileri yer almıştır.
Sayın Bolhaar başkanlığındaki Hollanda heyeti, Adalet Bakanlığı ziyaretinden sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında, Başsavcı Vekili Mehmet Ekmekçi tarafından kabul edilmiştir.

Konuk heyet daha sonra İstanbul'a geçerek 21.05.2015 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına ziyarette bulunmuştur.

. .

 
   
 
UHDİGM Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.
Webmaster: Selin KILIÇ
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.