...:: MALÎ EYLEM GÖREV GÜCÜ (FATF) GENEL KURUL TOPLANTISINA KATILIM SAĞLANMIŞTIR ::...

1989 yılında G-7 ülkeleri (ABD, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Kanada) tarafından kurulan ve Ülkemizin 24 Eylül 1991 yılından beri üyesi olduğuMali Eylem Görev Gücü’nün (Financial Action Task Force-FATF) 25inci Dönem İkinci Genel Kurul Toplantısı ve çalışma grupları toplantıları 9-14 Şubat 2014 tarihleri arasında Paris’te gerçekleştirilmiştir.

Anılan toplantıya, FATF çalışmalarının ülke koordinatörlüğünüyürüten Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı (MASAK) görevlileri haricinde, söz konusu çalışmalara yargı alanındaki konular itibariyle destek veren Bakanlığımızdan Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Polat, Daire Başkanı İlyas Pehlivan, Tetkik Hâkimi Mehmed Yerlikaya, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimi Dr. Hakan Abdülhamit Yavuz ile Kanunlar Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimi Hamid Köse Ülkemiz heyeti olarak katılım sağlamıştır.

FATF çalışma grupları ve Genel Kurul Toplantısında diğer hususların yanı sıra, toplantı gündeminde olan ülkelerin karaparanın aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadele alanındaki hukuki ve idari kapasitelerinin değerlendirmesi yapılmıştır.

Bu kapsamda, Üçüncü Tur Değerlendirme Sürecinde olan Ülkemizin durumunun da ele alındığı Toplantıda özetle, Türkiye’nin bu konuda yaptığı çalışmaların ve kat ettiği mesafenin memnuniyetle karşılandığı bildirilmiş, Eylem Plânına bağlı olarak önümüzdeki dönemde yapacağı ilave çalışmalarla değerlendirme sürecini tamamlayabileceği ifade edilmiştir.
 
UHDİGM Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.
Webmaster: Selin KILIÇ
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.