...:: ÜLKEMİZ İLE İSVİÇRE KONFEDERASYONU ARASINDA CEZAİ ALANDA ADLİ YARDIMLAŞMA İLE SUÇLULARIN İADESİ KONULARINDA İKİLİ VE TEKNİK DÜZEYDE GÖRÜŞMELER GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR ::...

Ülkemiz ile İsviçre Konfederasyonu arasında cezai alanda adli yardımlaşma ile suçluların iadesi konularında 15-16 Ocak 2014 tarihlerinde, İsviçre Adalet Bakanlığı ve İsviçre’nin Ankara Büyükelçiliği’nden oluşan bir heyetle ikili ve teknik düzeyde görüşmeler gerçekleştirilmiştir.

Görüşmelerde İsviçre Heyetini;

İsviçre Adalet Bakanlığı’ndan Sayın Erwin JENNİ başkanlığında, Uzman Yardımcısı Sayın Monika TRACHSEL, İsviçre’nin Ankara Büyükelçiliği’nden Sayın Didier CHASSOT, Sayın Christine Monika TOBLER  ve Sayın Vincent RİTTENER temsil etmiştir.

Görüşmelerde Türk Heyetini;                     

Genel Müdür Yardımcısı Sayın Dr. Fazlı DOĞAN başkanlığında, Daire Başkanı Sayın Ahmet BAŞARAN,  Tetkik Hakimlerimizden Sayın Aslan ÖZDEMİR ve Sayın Barış YİĞİT  temsil etmiştir.

Yapılan görüşmelerde terör suçlularına mülteci statüsü tanınmaması ve tanınmış olanlara ilişkin olarak da bu statülerinin geri alınması gibi özellikle terör suçlularının iadesi ile ilgili birçok talep ileri sürülmüştür. Görüşmelerin neticesinde; geçmiş senelerde yapılan görüşmelerin aksine İsviçre tarafının bu hususlarda ikili işbirliğine daha açık bir tavır sergilediği ve geçmiş senelerde gündeme gelen sorunlara çözüm yolları geliştirdikleri, bu bağlamda Türkiye’de suç işleyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, bundan böyle kolaylıkla mültecilik statüsü verilmeyeceği anlaşılmıştır.

 
   
   
UHDİGM Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır.
Webmaster: Selin KILIÇ
Bu Sitede Yayınlanan Tüm İçerikler, İzinsiz Kaynak Gösterilemez ve Yayınlanamaz.